Święta powinny być czasem radości, bliskości oraz spokoju. Niestety w wieku przypadkach okres przedświąteczny wiąże się również z licznymi problemami i dylematami. Czy obdarowani będą zadowoleni z prezentów? Jakie potrawy przygotować na świąteczny stół? Jak napisać życzenia świąteczne i czy wysłana przez nas kartka dojdzie na czas? To tylko niektóre z pytań, które zadajemy sobie każdego roku. Na szczęście odpowiedź na ostatnie z nich jest bardzo prosta i w szybki sposób możemy sprawić, że przestanie być dla nas kłopotem.
Kartki świąteczne – kilka faktów
Wysyłanie kartek świątecznych to tradycja, która narodziła się w XX wieku. Jej źródeł należy dopatrywać się w masowym rozwoju druku. Kartki rozsyłamy zazwyczaj w tygodniach poprzedzających bezpośrednio święta Bożego Narodzenia. Tradycja oprócz Europy obecna jest także Ameryce Północnej a nawet w Azji. Tradycyjnie kartki świąteczne przedstawiają elementy związane z chrześcijaństwem, np. sceny z narodzenia Jezusa lub takie symbole jak gwiazda betlejemska, choinka, świece. Dzisiaj coraz częściej kartki stają się bardziej uniwersalne i ukazują krajobraz zimy czy zwierzęta w świątecznych ubraniach.
Kiedy wysłać kartkę świąteczną?
Kartka świąteczna powinna dojść do naszego nadawcy jeszcze przed świętami, dlatego powinniśmy wysłać ją z dużym wyprzedzeniem. Musimy wziąć pod uwagę, że grudzień to okres, w którym pracownicy poczty mają dużo większy ruch niż normalnie, a dodatkowo wielu z nich bierze urlopy. Warto więc wysłanie kartek świątecznych warto zaplanować maksymalnie na połowę grudnia. Istnieje oczywiście również możliwość wysłania kartki internetowej w formie e-maila. Wówczas nasze życzenia wysłać możemy nawet w Wigilię rano.
Co zawrzeć w życzeniach świątecznych?
Wysyłając papierowe kartki świąteczne, zazwyczaj adresujemy je do rodziny, przyjaciół oraz bliskich współpracowników. Jeżeli nie ma ich dużo, warto spersonalizować każde życzenia świąteczne. Wysłanie kartki to świetna okazja nie tylko, by złożyć życzenia, ale również podziękować za ubiegły rok – warto wziąć to pod uwagę redagując tekst na kartkę. Coraz częściej tradycyjne kartki wysyłane pocztą zastępujemy wiadomościami e-mail. Zatem jak napisać życzenia świąteczne adresowane do wielu osób na raz? W takim wypadku najlepiej zdecydować się na życzenia uniwersalne znaczeniowo, które jednocześnie dzięki ciekawej formie zapadną w pamięć. Dobrym pomysłem jest zawarcie wiersza lub prostej rymowanki. Możemy również zdecydować się na formę minimalistyczną i zredagować zwykły tekst. Jeżeli piszemy go sami, warto by ktoś inny przed wysłaniem dokonał jego korekty i sprawdził, czy nie zawiera błędów.
Jak przygotować życzenia do innego kraju?
Coraz częściej decydujemy się na wysyłanie kartek za granicę. O ile w przypadku rodziny czy znajomych doskonale wiemy, co wypada, o tyle w przypadku współpracowników czy parterów biznesowych napisanie życzeń świątecznych nie jest już takie proste. W wielu krajach kartki i życzenia z symboliką religijną nie są dobrze widziane, np. w Czechach lub Francji kartki poświęcone są świętowaniu Nowego Roku i nie mają kontekstu religijnego. Życzenia świąteczne również powinny podostawać w takim samym klimacie. W niektórych krajach w ogóle nie świętuje się Bożego Narodzenia, np. w Turcji, gdzie najważniejszym świętem w roku jest Ramadan. Jeśli nie jesteś pewny, jak powinny wyglądać życzenia świąteczne w języku obcym, zasięgnij porady tłumacza, który z chęcią stworzy życzenia, które będą zgodne z realiami i obyczajami panującymi w innym kraju.